بهار طبیعت

محیط زیست طبیعی و انسانی - قوانین و مقررات - استانداردهای زیستمحیطی - فناوری اطلاعات

شوكا،گوزن مينياتوري گيلان در معرض خطر

درباره نويسنده واهداف وبلاگ:

حبيب ماهري
كارشناس ومشاور امور محيط زيست ، با 30 سال سابقه،
عاشق طبیعت ایران زمین هستم و هدفم بالابردن فرهنگ زیستمحیطی جامعه از طریق فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز است
اين وبلاگ سعي دارد،مسايل زيستمحيطي را مورد نقد و بررسي قرار دهد

 

بهار طبيعت

 Roe deer

 

شوكا،گوزن مينياتوري گيلان در معرض خطر

 شوكا كه به عنوان گوزن مينياتوري گيلان معروف است در شرايط كنوني نسل اين جانور درمعرض انقراض قرارگرفته است وبراي پيشگيري از اين امر نياز به همت مسؤلين استاني وكشوري است تانسل اين حيوان رااحياء كنند.

يك كارشناس محيط زيست اعلام نموده: تعرض انساني به جنگلهاي انبوه،آخرين زيستگاههاي جانوري گيلان را درمعرض تهديدقرارداده است ،گوزن هاي جنگلهاي ايران كه ازجانوران شاخص جنگلهاي شمال محسوب مي شوند به دليل تجاوز انساني به زيستگاهها نسل آنها در خطر تهديد قراردارد.

شوكا، كوچكترين گوزن ايراني كه تصور مي‌شد نسل آن از 30 سال پيش در جنگل‌هاي حفاظت ارسباران منقرض شده است، توسط يكي از روستائيان منطقه ارسباران تحويل مأموران محيط زيست شد.

يكي از جوانان روستاي دارانا، از غرب منطقه ارسباران در حين چراي دام‌هاي خود متوجه هجوم سگ‌هاي گله به يك رأس گوساله كوچك شده و با دور كردن سگ‌ها، گوساله 15 روزه شوكا را يافته و آن را در كنار يك بز شيرده به مدت يك هفته نگهداري مي‌كند كه با كسب اطلاع از اهميت موضوع، آن را به مأموران محيط زيست تحويل مي‌دهد.

در سال‌هاي اخير آثار و شواهد مختلفي دال بر احتمال وجود شوكا و عدم انقراض آن در ارسباران مشاهده شده بود كه با پيدا شدن اين گوساله كوچك، شك‌ها به يقين تبديل شد. شوكا كوچكترين گوزن ايراني است كه جثه‌اي به اندازه آهو دارد و زيستگاهش جنگل‌هاي شمال ايران و بخشي از منطقه اورامانات در غرب كشور است.

پارك ملي گلستان،جنگلهاي لوه وكندسكوه،كردكوي،جهان نما،علي آباد كتول،آزادشهر،خان ببين،نومحل وجنگلهاي اطراف ناهارخوران نيز مشاهده شده است.

قطع درختان جنگلي، تخريب زيستگاه، حضور دام بيشمار و سگ‌هاي گله در مناطق جنگلي را از عوامل مهم تهديدكننده اين گونه جانوري بوده ،اين روند مي‌تواند در آينده‌اي نه چندان دور شوكا را در معرض خطر انقراض قرار دهد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حبیب ماهری کارشناس و مشاور محیط زیست  | 

XMPlay 3.5.1 Portable

درباره نويسنده واهداف وبلاگ

حبيب ماهري

كارشناس ومشاور امور محيط زيست،با 30 سال سابقه وتجربه

عاشق طبيعت ايرا ن زمين هستم وهدفم بالا بردن فرهنگ زيست محيطي جامعه از طريق فراهم كردن اطلاعات  مورد نياز است

اين وبلاگ سعي دارد،مسايل زيست محيطي را مورو نقد وبررسي قرار دهد

 

بهار طبيعت 

 

فناوري واطلاعات (نرم افزار)

 

XMPlay 3.5.1 Portable

پلیر بسیار کوچک پخش موزیک با امکاناتی بسیار جالب

XMPlay 3.5.1 Portable

به طور کلی موسیقی باعث ایجاد نوعی آرامش روحی در افراد می گردد البته هر فرد با در نظر گرفتن سلیقه ی خود به سبک خاصی از موسیقی گوش می دهد. اکثر شما در هارد کامپیوترتان از موسیقی های مختلفی نگه داری می کنید و برای گوش کردن آنها از نرم افزار خاصی بهره می گیرید. البته در زمینه ی نرم افزار های مولتی مدیا به خصوص پخش فایل های صوتی نرم افزار های بسیار زیادی از سوی شرکت های مختلف نرم افزار سازی ساخته و منتشر شده است که کاربران بر حسب کاربرد و علاقه به هر کدام از آنها از پلیر خاصی استفاده می کنند. یکی از این پلیر ها که همگی آن را می شناسیم ویندوز مدیا پلیر است. این نرم افزار معروف قادر است تا بسیاری از فرمت های صوتی و تصویری را پخش کند. اما این نرم افزار دارای محدودیت های بسیار زیادی می باشد از همین اغلب افراد به دنبال نرم افزار جایگزین هستند.  نرم افزاری XMPlay یک پلیر بسیار زیبای فایل های صوتی می باشد.

پلیر XMPlay را میتوان جز کوچک ترین و کم حجم ترین پلیرهای جهان دانست که بر خلاف حجم کم خود دارای امکانات فوق العاده است. شما با استفاده از این پلیر میتوانید تمامی فرمتهای صوتی نظیر OGG / MP3 / MP2 / MP1 / WMA / WAV / AIFF / CDA / MO3 / IT / XM / S3M / MTM / MOD / UMX را پخش کنید. همچنین میتوانید مجموعه از موزیکهای دلخواه خود را به صورت پلی لیست در آورده و در فرمت های PLS / M3U / ASX / WAX ذخیره کنید. این پلیر تمامی امکانات یک پلیر معمولی را داراست امکاناتی نظیر دگمه های Play, Stop, Next Track, Previous Travck, Loop Track / داشتن ولوم های مربوط به تنظیمات صدا / داشتن قسمت نمایش اطلاعات موزیک ها و بسیاری از امکانات دیگر که نظیر آنها را میتوان در پلیرهای حجیم پخش موسیقی مشاهده نمود.علاوه بر این شما میتوانید با مراجعه به سایت سازنده این نرم افزار اسکین های آن را دریافت کنید تا با استفاده از آنها ظاهر پلیر را تغییر دهید. همچنین میتوانید برای بالا بردن امکانات نرم افزار از پلاگین هایی که در سایت سازنده نرم افزار قرار داده شده است هم استفاده نمایید.

برخی از ویژگی های این پلیر:

- امکان پخش تمام فرمت های موزیک.

- داشتن تمام امکانات یک پلیر معمولی.

- داشتن اسکین های متفاوت.

- امکان نصب پلاگین برای افزایش کارایی.

- داشتن منوی تنظیمات حرفه ای.

- پرتابل بودن و قابل حمل با فلش مموري.

- قابليت بروز رساني نرم افزار از اينترنت.

- داشتن محيط زيبا و کاربرپسند.

- سازگار با ويندوز هاي مختلف.

- داشتن حجم مناسب.

- اجرا با يک کليک.

- کاربرد آسان.

- و ...

431 كيلوبايت

 

 لينك دانلود

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حبیب ماهری کارشناس و مشاور محیط زیست  | 

آبزيان

درباره نويسنده واهداف وبلاگ:

حبيب ماهري
كارشناس ومشاور امور محيط زيست ، با 30 سال سابقه،
عاشق طبیعت ایران زمین هستم و هدفم بالابردن فرهنگ زیستمحیطی جامعه از طریق فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز است
اين وبلاگ سعي دارد،مسايل زيستمحيطي را مورد نقد و بررسي قرار دهد

 

 بهار طبيعت

 Fish

آبزيان

 Fishs

 

ماهي ها در صورتي بهترين شنا را خواهند داشت كه فرم بدن و سبك شنا كردن آنها با سرعتي كه در آب حركت مي كنند ، تناسب كافي داشته باشد

شايد بارها پيش آمده باشد كه به شكل و شمايل ماهي ها و ساختار قابل انعطاف آنها توجه كرده باشيد. از آن گذشته چالاكي ذاتي ماهي ها نيز يكي از مشخصه هاي هيجان انگيز اين جانداران به شمار مي آيد. در ميان تمامي انواع ماهي ها، مشخصه هاي مشتركي ديده مي شود كه با توجه به كثرت گونه ها، به موضوعي جالب توجه براي دانشمندان تبديل شده است. در گذر زمان، بدن و سبك شناي ماهي ها با محيطي كه در آن زندگي مي كنند، انطباق يافته است. با اين حال نمي توان به راحتي از كنار اين انطباق گذشت. نگاهي به ماهي ها، اين پرسش را در ذهن ايجاد مي كند كه چگونه ساختار تشكيل دهنده اين جانوران آن هم با تنوع قابل توجه شان تكامل يافته است؟

يكي از پيچيده ترين پرسشهاي علمي فراروي دانش نوين بشر ، تكامل ماهي ها بوده و اينكه چه عواملي در شكل دهي به ساختار ماهي ها و حتي شيوه شنا كردن آنها موثر بوده است. ماهي ها در محيطي زندگي مي كنند كه به دليل ماهيت خاص مايعات، همواره با جريانهاي مختلفي روبرو هستند كه به مجموع آنها نيروي هيدروديناميكي گفته مي شود.

عقيده بر اين است كه همين جريانهاي مختلف در شكل گيري شيوه خاص ما هي ها در شنا كردن تاثير جدي داشته است. شايد تا پيش از اين مطالعات چنداني در زمينه چگونگي تكامل ماهي ها و مكانيسم شنا كردن آنها انجام نشده است، اما اكنون يك سلسله مطالعاتي آغاز شده كه معماهاي مختلف درباره ماهي ها و تكامل آنها را فاش ميكند. تحقيقاتي كه به تازگي در انستيتو فناوري دانشگاه مينسوتا انجام شده، نشان مي دهد محيط مملو از فشارهاي لحظه به لحظه اي آب، سبك شنا كردن و ساختار فيزيكي ماهي را دستخوش تغييرات قرار داده است.

بسياري از دانشمندان جريانهاي آب و محيط متفاوت زير آب را فاكتور اصلي تكامل ماهي ها عنوان مي كنند. با اين حال دانشمنداني نيز پيدا مي شوند كه پاي برخي فاكتورهاي ديگر را به اين مقوله باز مي كنند. پروفسور فوتيس سوتيرو پولوس به همراه ايمان برازجاني، محقق ايراني و دانشجوي پسادكتري در آزمايشگاه سنت آنتوني فالز دانشگاه مينسوتا محققاني بوده اند كه با استفاده از سيستمها و نرم افزارهاي پيچيده رايانه اي ، پرده از اين معماي بزرگ برداشته اند. براي اين منظور آنها به سراغ رايانه و شبيه سازي هاي رايانه اي رفتند تا تاثير حركت در محيط هاي آبي بر بدن و تكنيك شناي ماهيها را بررسي كنند. اين تحقيقات از 5 سال پيش آغاز شده  و به گفته پروفسور فوتيس، حركت علمي چالش برانگيزي بوده است.

وي مي گويد: از اين نظر آن را چالش برانگيز مي دانيم، چون تا پيش از اين موجودات زنده به صورت شبيه سازي شده بررسي نشده اند. به عقيده دكتر برازجاني ، نيروهاي هيدروديناميكي كه روي بدن شناگران (ماهي ها) اعمال مي شود ، تفاوتهاي زيادي با هم دارند. ريشه اين تفاوت به اندازه و سرعت شناگر مربوط مي شود ابتكار عمل اين تيم تحقيقاتي طراحي و شبيه سازي ماهي هاي در حال حركت  در محيط رايانه اي بوده است. آنها دو ماهي خالدار در محيط رايانه اي خلق كردند كه يكي دم خود را همچون ماهي خالدار و ديگري مثل مارماهي تكان مي دهد. آنها همچنين دو مارماهي نيزطراحي كردند كه يكي همچون مارماهي حركت كرم وار و ديگري مشابه ماهي خالدار حركت مي كند. مرحله بعدي ترتيب دادن مسابقه اي ميان اين ماهي ها بود تا در خلال آن چگونگي حركت قسمتهاي مختلف بدن ماهي ها به دقت مطالعه و بررسي شود.

نتايج اين مطالعات به روشني نشان مي دهند ماهي ها در صورتي بهترين و موثرترين شنا را خواهند داشت كه فرم بدن و سبك شنا كردن آنها با سرعتي كه در آب حركت مي كنند، تناسب كافي داشته باشد. به عنوان مثال در صورتي كه يك مارماهي بخواهد با سرعت بيشتري در آب حركت كند، بهترين گزينه اين است كه شكل ساختاري خود را تغيير داده يا به سبك ماهي خالدار به شنا در آب ادامه دهد. عكس اين قضيه نيز كاملا صادق است. برمبناي تحقيقاتي از اين دست است كه اكنون محققان معتقدند معماهاي موجود در زمينه تكامل ماهي ها و شيوه شناكردن آنها تا حد زيادي برملا شده است. محققان با اشاره به نتايج اين مطالعه جامع معتقدند، سبك شناي ماهي ها از جمله ماهي خالدار و مارماهي كاملا منطبق بر محيطهاي هيدروديناميكي ا ست كه در آن زندگي مي كنند. با مشخص شدن اثر گذاري خيره كننده محيط زندگي آبي برفرآيند تكاملي ماهي ها ، محققان اين پيشنهاد را مطرح مي كنند كه تاثير محيط بر تكامل ساير جانوران آبي نيز بررسي شود. بر اين اساس طرح جالب توجهي درباره طراحي و ساخت ربات هاي شناگر ارائه شده است كه قابليت شنا با سرعتهاي مختلف را دارند.

در كنار تحقيقاتي از اين قبيل ، مطالعاتي جالب توجه ديگري نيز انجام شده است كه حاكي از بروز تدريجي تكامل ناخواسته و به نوعي نامطلوب در ماهي هاست. بر اساس اين مطالعات جديد ، تاثيرات مستقيم و غير مستقيم اقدامامت بشري موجب شده تا رشد ماهي ها در مدت چند دهه  آنچنان آهسته شود كه صيد ماهي هاي بزرگ به آرزويي جذاب براي ماهيگيران تبديل شود. تحقيقاتي كه در دانشگاه استوني بروك آمريكا انجام شده، حاكي است كه در دهه هاي گذشته عمده تمركز صنايع صيد ماهي در گوشه و كنار جهان بر صيد ماهي هاي بزرگتر متمركز بوده است. دانشمندان اكنون اين نگراني بي سابقه را مطرح مي كنند كه ممكن است اين نگرش تجاري، تاثيراتي را برساختار ژنتيكي ماهي ها گذاشته بطوري كه در عرض تنها چند دهه با كندتر شدن رشد ماهي ها، آبهاي آزاد جهان عمدتا مملو از ماهي هاي ريز جثه شوند.

نگاهي به گذشته نشان مي دهد كه همواره در حين صيد ماهي ها، دسته هاي حاوي ماهي هاي ريز جثه به حال خود رها شده و عمدتا ماهي هاي درشت جثه كه ارزش مادي قابل توجهي نيز داشته اند، صيد شده اند.

دكتر ديويد كونور از مدرسه علوم دريايي و اتمسفر يك دانشگاه استوني بروك مي گويد: اين نگرش تجاري ممكن است بطور ناخواسته مقدمات برنامه ريزي دوباره ژنتيكي گونه هاي مختلفي از ماهي ها را موجب شود. كاشناسان بر اين باورند كه در اين ميان بشر بزرگترين متضرر خواهد بود. از آنجا كه جثه ماهي ها به تدريج كوچكتر مي شود، صنايع ماهي گيري با مشكلات بيشتري روبرو خواهد شد.

خسارتي كه از اين بابت به پيكره طبيعت وارد مي شود ، جبران شدني ست ، اما به عقيده محققان در گذر زمان روي خواهد داد. در تحقيقات دكتر كونور مشخص شده است كه ترميم كامل بروز چنين تكامل ناخواسته اي ممكن است طي 12 نسل از ماهي ها روي دهد، با اين حال با توجه به گونه و محيط زندگي ، بازه زماني چنين ترميمي متفاوت خواهد بود. دانشمندان اين مطالعه را يكي از بهترين مثالها در زمينه اثرگذاري اقدامات مخرب انساني بر ساختارهاي طبيعي عنوان مي كنند. گرچه بروز چنين تكامل ناخواسته اي به تصميمات بشر و بخصوص شركتهاي بزرگ صير ماهي در سراسر دنيا مربوط مي شود، با اين حال يك نكته كاملا روشن است ، اقدامات انساني تاثيرات مخربي بر گونه هاي مختلف ماهي ها داشته است كه نتايج آن نيز مستقيما به زندگي انسانها برمي گردد .

منبع: ScDailyience

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حبیب ماهری کارشناس و مشاور محیط زیست  | 

ببريابي واحياي ببر مازندران

درباره نويسنده واهداف وبلاگ:

حبيب ماهري
كارشناس ومشاور امور محيط زيست ، با 30 سال سابقه،
عاشق طبیعت ایران زمین هستم و هدفم بالابردن فرهنگ زیستمحیطی جامعه از طریق فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز است
اين وبلاگ سعي دارد،مسايل زيستمحيطي را مورد نقد و بررسي قرار دهد

 

بهار طبيعت

Tiger

ببريابي واحياي ببر مازندران

درديماه سالهاي 1353 و 1354  اينجانب در پارك ملي گلستان (جنگل گلستان) از مناطق تحت كنترل وحفاظت اداره كل حفاظت محيط زيست منطقه گرگان وگنبد،مشغول خدمت وبا همكاري مديريت دفتر حيات وحش سازمان حفاظت محيط زيست(پل ويليام جاسلين آمريكايي) مستقر در تهران خيابان استاد نجات الهي (ويلاي سابق) هر سال به مدت 80 روز مسئوليت گروه تجسس ببر يابي را به عهده داشتم.

منطقه پوشيده از برف وسرماي شديد،ونحوه ي ماموريت به اين شكل بود،مناطق وزيستگاههاي ببر مازندران درآن منطقه قبلا شناسايي، ويك اكيپ ورزيده وزبده تشكيل ويك دستگاه لندرور سواري 7 نفره ،اسلحه ومهمات (تفنگ 5 تير پران سازماني)،چند دستگاه دوربين عكاسي فلاش دار،حلقه هاي ميخي مخصوص،چند كيسه گچ ويژه قالب گيري رد پاي مشكوك به ببر،و چند رشته نخ نايلوني محكم وضخيم،ونهايتا لاشه چند گراز وحشي كه از شب قبل بامجوز سازمان تهيه وشكار شده بود، براي اكيپ تجسس وببريابي مهيا گرديد.

درمناطق قره سو،آبشار،شارلق،تنگراه،گلشن ومزارلي،تنگه گل ومناطقي كه زيستگاه ببر بوده طعمه گذاري ونصب دوربين در تنه هاي درختان جنگلي ومحافظت دوربين ها از باران ورطوبت جنگل،وهر 24 ساعت بازديد از محلهاي نصب دوربين وتعويض فيلم وفلاش هاي عمل كرده وتهيه گزارش.

بهرصورت پس از پايان ماموريت گزارشات بازديد وكارشناسي تهيه وتنظيم ،همراه با فيلم ها وتصاوير و رد پاهاي بزرگ ومشكوك ببر كه توسط گچ قالب گيري شده بود به سازمان مركزي تهران جهت بررسي ارسال گرديد.

متاسفانه كليه گزارشات را كارشناس خارجي پل ويليام جاسلين باخود از كشور خارج كرده بود تا كليه بررسي ها  وزحمات مامورين وكارشناسان ايراني را ، به نام خود گزارش نمايد!

همانطور كه در بالا اشاره شد،ردپاها ي مشكوك گچ گرفته شده رد پاي پلنگ بود.وتصاوير اكثرا تصوير:

پلنگ،خرس قهوه اي،گربه پالاس ،روباه،گرگ وحشي،شغال،وبعضي از گوشتخواران كوچك و...

ببر مازندران براثر تخريب زيستگاه و شكار بي رويه توسط افراد محلي وشكارچيان غيرمجاز از ميان رفته ومنقرض شده است.حتي درزمان تجسس مبلغ 100000 ريال آن زمان تعيين گرديد، درصورتيكه افراد محلي ببر رامشاهده نمودند، جايزه بگيرند.درسال هاي يادشده رياست سازمان حفاظت محيط زيست را مهندس اسكندر فيروز عهده دار ومسئوليت محيط زيست گرگان وگنبد را زنده ياد مرحوم ناصر بياني بعهده داشت.

باتوجه به مراتب فوق، ما 36 سال قبل به دنبال ببر مازندران واحيا ي آن بوديم. زمانيكه باافزايش جمعيت ،خودروهاي مدرن، وانواح سلاحهاي قاچاق وغيرمجاز وپيشرفته مواجه نبوديم.متاسفانه دردوران وپس از پيروزي انقلاب افرادي سودجو وفرصت طلب از موقعيت استفاده وبه مناطق تحت حفاظت سازمان محيط زيست در استان هاي مختلف يورش برده وباعث انهدام محيط زيست منطقه وحيات وحش شدند،وزحمات شبانه روزي مامورين حفظ محيط زيست وپاسدار طبيعت را  پايمال نمودند.

 

واما اطلاع يافتيم روز جمعه مورخ 3/2/89 مبادله ببر سيبري باپلنگ ايراني انجام مي شود

(به نقل از روزنامه جام جم مورخ 30/1/1389 )

جمعه روز بزرگي براي حيات وحش ايران است.2 قلاده پلنگ ايراني از سرزمين مادري شان (ايران) به روسيه مي روند و2 قلاده ببر سيبري به ايران مي آيند،تاايران وروسيه دوباره صاحب ببر وپلنگ شوند.سال هاست كه كوههاي قفقاز از پلنگ آسيايي خالي شده و70 سال است كه چشم هيچ ايراني  به اندام ببر مازندران نيفتاده،اماحالا مسوولان محيط زيست ايران وروسيه مي خواهندبااين تبادل حيات وحش ،نسل اين دوگونه را درزادگاه تاريخي شان احيا كنند.

اما ماجراكمي عميق تر از اين حرف هاست،چون تعبير خوش بينانه رئيس سازمان حفاظت محيط زيست از تبادل اين 4 حيوان به كلي بانظر كارشناسان حيات وحش فرق دارد.آقاي محمد جواد محمدي زاده كه هميشه از وجود منتقدان ناآگاه ياغرض ورز گله دارد،اعتراض به خروج پلنگ از ايران وورود ببر به كشور رانشانه ناآگاهي معترضان دانسته وبه صراحت اعلام كرد كه چون ايران صاحب بيشترين پلنگ درجهان است،پس توانايي صدور اين حيوان رانيز دارد.

درحالي كه آقاي دكتر اسماعيل كهرم از صاحب نظران محيط زيست كشور نسبت به سرنوشت پلنگ ايراني درروسيه ابراز نگراني كرده بود،چراكه اوبراين باور است كه روسيه اين حيوان را فقط براي نمايش درالمپيك وجذب گردشگر مي خواهد.شايد اين گفته تاحدودي درست باشد،چون ولاديمير پوتين كه اين پيشنهاد رابه كشورمان ارائه داده ،گفته: كشورش از اين تبادل ،احياي جمعيت پلنگ آسيايي تاپيش از المپيك 2014 است.پس اگر هدف روسيه چنين چيزي باشد حتما در زمان برگزاري المپيك،گردشگران،پلنگ ايراني مستقر درپارك ملي سوچي درسواحل شمال شرقي درياي سياه راخواهندديد.

البته اين همه واقعيت نيست چون محمد صادق فرهادي نيا،كارشناس حيات وحش فردي است كه برخلاف رئيس سازمان حفاظت محيط زيست معتقد است كه وضعيت پلنگ درايران نگران كننده است وبه خاطر نبود طعمه هاي وحشي،پلنگ ها به حيوانات اهلي حمله مي كنندودرنتيجه توسط مردم محلي كشته مي شوند.

اين همان ماجراي ازبين رفتن طعمه هاي حيات وحش است كه مدت هاست يوزپلنگ ايراني رانيز تهديدمي كند.اماانگاروضعيت ببر سيبري درايران از اوضاع پلنگ درروسيه نگران كننده است،چون دكتر بهرام كيابي،بوم شناس حيات وحش مي گويد كه چون زيستگاه ببر مازندران در دهه هاي اخير به كلي نابود شده وجز لكه هايي از آن باقي نمانده پس به احياي نسل اين حيوان درايران اميد زيادي نيست.

اما مهم اتفاقي است كه درسازمان محيط زيست مي افتدونتيجه آن بي اعتنايي به گفته هاي اين دست از كارشناسان وابراز اطمينان از احياي نسل اين دوحيوان است.البته دوستداران ومحيط زيست نيز به ماجراي احياي نسل اين حيوانات باديده اي اميدوار مي نگرند،اماآنهادراين فكرند كه اگر60 هكتار درنظر گرفته شوددرميانكاله براي زندگي اين 2 ببر كاملا مهيا وتجهيز نشود وبعداز گذشت مدتي از اقامت ببرها درآن،داستان كمبود طعمه،گرسنه ماندن حيوانات،حمله ببرهاي گرسنه به دامها،وحشتزده شدن روستاييان وتيراندازي به سوي ببرهاوپيداشدن سروكله شكارچيان غيرمجاز دوباره تكرارشود،آياآن وقت كسي مسووليت اين اتفاق هارا برعهده مي گيرد؟

 

تخريب محيط زيست به هر دليل وبه هر عنوان ،جبران ناپذير است.نظر اينجانب بانظر كارشناسان حيات وحش ومحيط زيست ودوستداران طبيعت همسو مي باشد.

زيستگاه ببركه اكثرا نيزارومنطقه جنگلي بوده تخريب و با بررسي هاي بعمل آمده بكلي نسل آن منقرض شده است. طرح في مابين ايران وروسيه مانند انتقال ونگهداري وحوش در باغ وحش بوده و روي رفتار وعادات و...وحوش اثرگذاشته وازبين خواهند رفت.بايستي در محيطي مانند پارك هاي ملي ومناطق حفاظت بطور طبيعي آزاد باشند، تا محيط زيست غير طبيعي روي عادات ورفتار آنها اثري نگذارد.درصورتيكه مانند گوزن زرد از نقطه اي در داخل كشور مثلا دشت ناز ساري به زيستگاه اصلي گوزن زرد ايراني ،يعني كرخه ودز صورت مي گرفت اميدي به احياي ببر آسيايي بود.وبه نظر من انتقال از كشور روسيه به ايران ،احياي ببر آسيايي  غيرممكن است.

سرانجام:

روزجمعه مورخ ۳/۲/۱۳۸۹ ، (۲۳/۰۴/۲۰۱۰)  باحضور رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ومعاون رياست جمهوري آقاي محمد جواد محمدي زاده ،۲ قلاده ماده پلنگ ايراني با ۲ قلاده ببر سيبري نژاد ببر مازندران،نروماده (كه ماده ببر آبستن مي باشد) درمحل باغ وحش ارم بين ايران وروسيه جهت احياء معاوضه گرديد.

۲ قلاده ببر درباغ وحش ارم براي مدت يكماه نگهداري وسپس به منطقه ميانكاله ساري منتقل خواهد گرديد.

طبق اظهارات آقاي محمدي زاده تعداد ۸۰۰ الي ۷۰۰ قلاده پلنگ درايران موجود و ازاين بابت هيچگونه نگراني نيست.

آخرین زیستگاه ببر درمیانکاله ساری بوده است.به همین دلیل جهت حضور ونگهداری درآنجا مساحتی حدود ۶۰ هکتار پیش بینی شده است.تلاش براین است که پس از مدت ۷۰ سال مجددا ببر مازندران احیاء شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حبیب ماهری کارشناس و مشاور محیط زیست  |